1. septembra rītā atpūtas kompleksā “Rakši” tikās pārstāvji no “Vides risinājumu institūta”, SIA “Unguri”, Pārgaujas un Cēsu novada pašvaldībām, lai klātienē noklausītos ārzemju un latviešu studentu prezentācijas un viedokļus par efektīvākajām un videi draudzīgākajām Ungura ezera apsaimniekošanas iespējām.
Studenti, kas pārstāvēja tādas valstis, kā Latvija, Igaunija, Ukraina, Brazīlija, Turcija, Indija, Francija, apmēram nedēļas laikā, intensīvi strādājot, pētīja Ungura ezeru. Vadoties pēc iegūtajiem rādītājiem – ūdens dzidruma, ezera teritorijā sastopamajām aizsargājamo augu sugu esamības, zivju sugu daudzveidības u.c., studenti izveidoja prezentācijas, kurās izteica savus viedokļus, lai pēc iespējas efektīvāk varētu saglabāt, uzturēt, kā arī uzlabot ezera stāvokli. Studenti minēja vairākus risinājumus, kuri ar labiem rezultātiem tiek praktizēti citās valstīs, piemēram, aplikācija, ar kuru var veikt mērījumus ūdens tīrībai un kuru rezultāti būtu pieejami publiski, kā arī vairāk strādāt tieši ar bērnu mērķauditoriju, izglītojot tos.
Kopumā situācija Ungura ezerā ir laba un ezera izpētes laikā videi bīstamas problēmas netika konstatētas. Izpētes lielākais atklājums bija aizsargājama augu suga - Dortmaņa lobēlija, kura pēdējo reizi Ungura ezerā manīta pirms 10 gadiem. Projekta vadītājs Matīss Žagars atzina, ka no studentiem varēja daudz ko mācīties, kā arī ir vērtīgi visai sabiedrībai strādāt kopā, veicinot zināšanu apmaiņu. Apkopojot šos viedokļus, tiks izstrādāts Ungura ezera apsaimniekošanas plāns, ko plānots izdarīt līdz nākamā gada maijam.
Pārgaujas novada pašvaldību seminārā pārstāvēja vides aizsardzības inspektors Agris Ķesa, sabiedrisko attiecību un jaunatnes lietu speciāliste Iluta Beķere un Pārgaujas novada iedzīvotājs, Ungura ezera pazinējs Verners Putniņš.
Iluta Beķere,
sabiedrisko attiecību un jaunatnes lietu speciāliste