Vairāki šādi gadījumi konstatēti arī Pārgaujas novadā un, iesaistot pašvaldības policiju un vides aizsardzības inspektoru, tiek meklēti vainīgie. Nereti atkritumos tiek konstatēta informācija, kas atklāj mēslotāju identitāti un ļauj operatīvāk parkāpumu izskatīt un piemērot atbilstošu sodu. Par vides piesārņošanu un piegružošanu var tikt piemērots administratīvais sods, fiziskām personām tas var sasniegt 700 eiro, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanai izmantotos transportlīdzekļus vai bez to konfiskācijas, bet juridiskām personām soda apjoms var sasniegt 2900 eiro, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanai izmantotos transportlīdzekļus vai bez to konfiskācijas.
Mežā nelegāli izgāztie atkritumi paslēpti zem sūnām
Mēslotājus var iedalīt divās grupās – atpūtnieki un makšķernieki, kas atstāj ēdienu un dzērienu iepakojumus atpūtas vietās, ūdenstilpju krastos, taku malās un tādi, kas mērķtiecīgi ved savus sadzīves atkritumus uz mežu un tur tos izgāž. Postu nodara visi. Atpūtnieku izglītošanai Pasaules dabas fonds un Dabas aizsardzības pārvalde organizē kampaņu “Dabā ejot, ko atnesi, to aiznes!”, izvietojot informatīvās zīmes. Apsekojot dabas takas, kur jau zīmes uzstādītas un atkritumu urnas noņemtas, kampaņas rīkotāji secinājuši, ka dabā izmesto atkritumu daudzums nav palielinājies, tieši otrādi, tomēr sīkus atkritumus cilvēki dabas takās atstāj vēl arvien. Jau ziņots, ka Pārgaujas novada pašvaldības darbinieki kopā ar biedrības Vidzemes lauku partnerība “Brasla” kolēģiem februāra sākumā, plānojot taku ap Riebiņu ezeru, aptuveni kilometru garā joslā savāca divus maisus ar atkritumiem, kas atrasti izmesti krūmos gar ceļa malu un ezeru – alus pudeles un skārdenes, cepumu un čipsu pakas, konservu kārbas un citus iepakojumus.
Pašvaldība aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem pret sevi un vidi, kurā dzīvojam un izmest atkritumus tam paredzētajās vietās. Tāpat lūgums iedzīvotājiem ziņot par nelegāli izmestiem atkritumiem, sazinoties ar vides aizsardzības inspektoru (tel.26578332) vai pašvaldības policiju (tel.29333659), lai visi kopā varam padarīt Latviju tīrāku!
Agris Ķesa,
vides aizsardzības inspektors