Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

Uzsākta Straupes kapu mūra atjaunošana

Uzsākta Straupes kapu mūra atjaunošana

Maija beigās ir uzsākti Pārupes kapu akmens mūra atjaunošanas darbi Straupē. Tas ir sengaidīts pasākums, ko vēlējušies daudzi novada iedzīvotāji un kam finansējumu izdevies piesaistīt no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai LEADER programmas ietvariem. Projekta gaitā paredzēts atjaunot esošo mūri un izbūvēt daļu no jauna, lai akmens nožogojums būtu visas ceļmalas garumā. Tiks atjaunoti no ķieģeļiem mūrētie stabi pie kapličas un nobruģēts laukums otrpus kapličai. 

Pārupes kapsēta pēc teritorijas ir lielākā novadā, tā aizņem 6,4 ha. Kapi ir ievērojams kultūrvēsturisks objekts, kas ierīkoti 1859. gadā uz zemes, ko vietējai draudzei dāvinājis Mazstraupes pils toreizējais īpašnieks Meiendorfs. Te ir saglabājušies 19. gs. apbedījumi un ir aplūkojami vairāki izcilu 20. gs. tēlnieku veidoti kapu pieminekļi. Pašvaldība kapu teritoriju appļauj, nodrošina ūdens un smilts piegādi, atkritumu izvešanu, bojāto koku novākšanu. Īpašs pienākums ir Lāčplēša ordeņa kavalieru, I Pasaules karā bojāgājušo Kurzemes bēgļu un 1905. gada revolūcijas dalībnieku atdusas vietu sakopšana. 2012. gadā Pārupes kapu kapličai tika atjaunota fasāde un krusts uz tās jumta. Iekštelpās veikts kapitālais remonts. Laukumā pie ieejas kapličā ieklāts bruģis, izveidoti stādījumi.

Pārupes kapos tradicionāli tiek guldīti gan Straupes, gan Stalbes pagasta aizsaulē aizgājušie iedzīvotāji. Te ir ģimenes kapa vieta daudzām plašām dzimtām, kuru pārstāvji jau sen dzīvo citur Latvijā vai pasaulē, un Straupē pulcējas vismaz reizi gadā – jūlija trešajā svētdienā, kad tiek rīkota mirušo piemiņas diena.

Novada iedzīvotāji vienmēr ir ļoti rūpējušies par kapsētas vides sakoptību un labprāt piedalījušies pašvaldības rīkotajās kapu sakopšanas talkās. Par to, lai kapu žogs atgūtu senāko izskatu, pēdējos gados runāts visās iedzīvotāju tikšanās reizēs ar pašvaldību. Ievērojot iedzīvotāju lielo ieinteresētību mūra atjaunošanā, pašvaldība vēlas iedrošināt iedzīvotājus iesaistīties pašiem mūra veidošanā. Ikviens ir aicināts atnest laukakmeni – vienu vai vairākus. Mūra būvniecībai der gan nelieli, gan apjomīgāki akmeņi, taču vēlams, lai tie nebūtu lielāki par 30 cm diametrā. Ja kāds vēlas atvest lielāku daudzumu akmeņu, lūgums sazināties ar kapu pārzini Raimondu Biezēku pa tālruni 26130706 par izkraušanas vietu. 

Akmens mūra, stabu atjaunošanas un bruģēšanas darbus veic SIA „Rok un būvē”, ELFLA Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam pasākuma "Atbalsts LEADER vietējai attīstībai (sabiedrības virzīta vietējā attīstības stratēģija)" apakšpasākuma "Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju" līdzfinansētajam projektam Nr.16-09-AL20-A019.2201-000002 “Straupes kapu teritorijas labiekārtošana”  piesaistītais publiskais finansējums ir  16723.98 EUR, pārējos izdevumus sedz Pārgaujas novada pašvaldība.

Vairāk informācijas par Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai pieejams Eiropas Komisijas tīmekļa vietnē ŠEIT.


Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

Rudīte Vasile,

projekta “Straupes kapu teritorijas labiekārtošana” vadītāja,
Attīstības plānošanas nodaļas speciāliste
Datums: 2017. gada 2. jūnijs